علت حذف صفحات سایت از گوگل

تاریخ: 11 / 04 / 1396

گاهی اتفاق می افتد که بعد از طراحی سایت و ثبت سایت توسط وبستر در گوگل تعدادی از صفحات سایت به صورت ناگهانی از نتایج گوگل حذف می شوند . تغییر آنی اتفاق برای تمام وب سایت ها افتاده است و در بیشتر موارد اتفاق نگران کننده نخواهد بود.

حالا علت این رخداد ها چیست؟

ربات های گوگل بسته به نوع سایت معمولاً در بازه زمانی مختلف وب سایت ها را چک میکنند. ممکن است یک تایم زمانی تشخیص دارند که تعدادی از صفحات شما دارای ارزش بالایی برای ثبت و قرار گرفته در گوگل ندارد و تصمیم به حذف آن صفحات از نتایج گوگل می ‌کنند. معمولاً این اتفاق به صورت موقتی است و پس از گذشت چند ساعت یا چند روز این صفحات دوباره در نتایج گوگل قرار می گیرد و جای نگرانی ندارد ولی ممکن است در بعضی از موارد این امر خطرناک باشد.

دلایل این اتفاق چیست؟

- عدم دسترسی به صفحات سایت توسط روبات های جستجو برای تایم زمانی کوتاه

- کاهش رتبه سئو به صورت موقتی و در نتیجه حذف صفحات بی ارزش

- وجود صفحات با محتوای کپی و یا کوتاه و حتی بی ارزش که از نگاه گوگل مستحق ثبت در نتایج نیستند

- پنالتی یا جریمه شدن سایت توسط موتورهای جستجو : این رخداد بسیار خطرناک بوده زمانی که نصب منجر به حذف کل صفحات سایت از نتایج جستجوی گوگل شود.(زیاد نگران نباشید معمولا این اتفاق به ندرت پیش می آید)

 - عدم رعایت نکات سئو

- طراحی سایت با قرار دادن عنوان های نامربوط و یا بی ارزش

راه های بررسی و بازگرداندن صفحات :

همانطور که گفته شد در این مواقع زیاد نگران نشوید و برای مدتی صبر کنید ببینید این اتفاق به صورت موقتی رخ داده است و آیا برطرف می شود یا خیر‌.
سپس باگ ها و خطاهای احتمالی
طراحی سایت و سئو خود را برطرف کنید و محتویات صفحات را بهینه کنید (اگر متن صفحات کپی است آنها را ویرایش کنید) و سپس توسط وبمستر مستر صفحاتی را که از نتایج جستجو حذف شده اند را دوباره ایندکس کنید. فراموش نکنید عدم به روز رسانی سایت و استفاده از مطالب بی محتوا و بی ارزش در بعضی از موارد منجر به حذف این صفحات می شود.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر