کدام طراحی سایت به سرور اختصاصی نیاز دارد؟

تاریخ: 11 / 04 / 1396

اطلاعات و فایلهای سایت شما در فضایی به نام سرور و هاست ذخیره می شود و در معرض نمایش برای همه کاربران در سراسر دنیا قرار می‌گیرد. این هاست بسته به نوع طراحی سایت شما و حجم اطلاعات به چندین دسته تقسیم می‌شود که در اینجا فقط به سرور اختصاصی اشاره کرده و آن را بررسی می‌کنیم.

سرور اختصاصی چیست؟
سروری که تنها برای یک سایت مورد استفاده قرار می گیرد و اطلاعات و داده های آن سایت را میزبان می شود سرور اختصاصی نام دارد. این سرور دیگر به چند هاست مجزا تقسیم نشده و کل فضای آن به صورت اختصاصی در اختیار یک وب سایت و یا چند وب سایت وابسته قرار می گیرد.

کدام سایت ها باید از سرور اختصاصی استفاده کنند؟

بیشتر وب سایت ها بر روی هاست های اشتراکی قرار دارند و به دلیل حجم پایین و طراحی سایت سبک آنها سمت سرور اختصاصی نمی روند. سرور اختصاصی به دلیل هزینه ی بالای اجاره و نگهداری و همچنین نیاز به پشتیبان همیشگی معمولاً فقط برای سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که هم از نظر مالی توان بالایی دارند و هم از نظر جایگاه و بازدید وضعیت مناسبی دارند . در آوردن سایت هایی مانند سایت های خبری فروشگاه‌های بزرگ و سایت های خدمات رسانی آنلاین و موارد مشابه آن از این سرور استفاده می کنند.
سرعت بالا، امنیت، پاسخگویی مناسب و در اختیار داشتن فضای بسیار زیاد و ترافیک بالا دلیل محبوبیت این سرور به شمار می آید ولی هزینه ی این سرور باعث فراری شدن بیشتر وب سایت ها برای انتخاب این سرود به عنوان میزبان می باشد. هاست اشتراکی برای
طراحی سایت با حجم کم و متوسط میزبان مناسبی به شمار می آید.

سایت هایی که بازدید بالایی مخصوصا به صورت همزمان دارند حتما باید از سرورهای پرقدرت اختصاصی استفاده کنند تا سایت آنها برای کاربران از دسترس خارج نشود.

پیشنهاد می‌شود تا زمانی که سایت شما از نظر بازدید، فضا و امنیت به جایگاهی نرسیده که هنوز نیاز به این سرور داشته باشد از هاست های اشتراکی و سرور مجازی استفاده کنید.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر