معرفی اصطلاحات تخصصی طراحی سایت

تاریخ: 28 / 05 / 1396

 

در طراحی سایت اصطلاحات تخصصی زیادی وجود دارد که لازم است به تعدادی از آنها اشاره شود. ما سعی کردیم در ادامه مطلب اصطلاحاتی که کاربران برای طراحی سایت باید از آن اطلاع داشته باشند را بیان کنیم.


دامنه (Domain): دامنه یا همان دامین آدرسی هست که به عنوان آدرس سایت شما در فضای اینترنت قرار می می‌گیرد. این اسم و آدرس بسیار مهم است و باید به عنوان معرف شما و شغلی شما باشد پس در انتخاب آن دقت کنید. دامنه ها پسوند های زیادی دارند که معروف ترین آنها com ir info net و co می باشد.

هاست (Host): بعد از اتمام طراحی سایت اطلاعات و سایت ایجاد شده در فضایی به نام هاست قرار می گیرد و برای کاربران قابل مشاهده می شود. هاست انواع زیادی دارد ولی به طور کلی به هاست اشتراکی ، هاست مجازی و هاست اختصاصی تقسیم می‌شود. متناسب با حجم سایت و تعداد بازدید کننده می‌توان هاست مورد نظر را تهیه کرد.

طراحی سایت با برنامه نویسی: به طور کلی طراحی سایت به دو صورت انجام می پذیرد در حالت اول با استفاده از کد نویسی یا همان برنامه نویسی و در حالت دوم به صورت ویزاردی که به عنوان مثال می توان از وردپرس و جوملا نام برد‌.

طراحی سایت استاتیک (static) : اصولاً طراحی سایت که نیاز زیادی به بروزرسانی ندارد و با امکانات محدود می تواند راه اندازی شود از سایت های استاتیک استفاده می کنند . سایت های استاتیک قابلیت ویرایش و اضافه کردن صفحه و مطلب را تنها از طریق کد نویسی ممکن می کنند.

طراحی سایت داینامیک (Dynamic): سایت هایی که نیاز به به روز رسانی مداوم ویرایش و حذف اطلاعات را دارند و نیاز به مدیریت جامع بر روی سایت و صفحات وجود دارد از طراحی سایت داینامیک استفاده می کند که بدون شک این طراحی سایت از نوع قبلی یعنی استاتیک بهتر است.

طراحی سایت تک صفحه : امروزه بسیاری از سایت ها به صورت تک صفحه ای طراحی شده اند .ساختار این سایت ها به گونه ای است که تمام اطلاعات و تصاویر و فرم ها در یک صفحه جمع آوری شده و در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد.

سیستم مدیریت محتوا یا cms : سیستم مدیریت محتوا پنل مدیریت سایت ها گفته می شود که در خیلی از موارد با کد نویسی اعمال می شود. رایان وب سیستم مدیریت محتوا را به صورت اختصاصی و با برنامه نویسی انجام می دهد.

متن باز : سیستم مدیریت محتوا رایگان که برای عموم در دسترس است و می توان از وردپرس،جوملا و دروپال نام برد.

طراحی سایت واکنشی : واکنشی یا رسپانسیو نوعی طراحی سایت است که در آن سایت به دستگاه کاربر که توسط آن وب سایت را مشاهده می کند واکنش نشان داده و خود را با آن تنظیم می‌کند. یعنی اگر دستگاه کاربر موبایل باشد ساختار سایت را مناسب به نمایش برای گوشی تلفن همراه تنظیم می نماید‌. رایان تمامی وب سایت ها را به صورت واکنشی راه اندازی می کند.


طراحی سایت اختصاصی : به سایت هایی که از پنل های مدیریتی آماده مانند وردپرس استفاده نمی کنند و امکانات به صورت اختصاصی ایجاد شده طراحی سایت اختصاصی گویند‌.

پایگاه داده : اطلاعات سایت در محیطی به نام بانک اطلاعاتی یا همان پایگاه داده ذخیره می شود و زمان نمایش نیز از آنجا فراخوانی می شود.

Php و Asp : زبان های برنامه نویسی هستند که برای طراحی سایت از آنها استفاده می شود . این دو زبان زبان های بسیار قوی هستند و با آنها می توان تمام وبسایت های موجود را طراحی نمود. از این دو برای سایت های داینامیک استفاده می شود.


سئو (Seo) : به ارتقاء کلمات کلیدی سایت در موتورهای جستجو به خصوص گوگل و بالا بردن رتبه سایت در اصطلاح سئو سایت گفته می شود. این کار بسیار تخصصی است و در مقاله بعدی با اصطلاحات مربوط به سیو بیشتر آشنا خواهیم شد.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر