چرا موبایل در seo اهمیت زیادی پیدا کرده است؟

تاریخ: 7 / 09 / 1396

چرا موبایل در seo اهمیت زیادی پیدا کرده است؟

چند سالی است که بحث بازدید موبایل و کیفیت آن بسیار مورد توجه کاربران و همچنین طراحان قرار گرفته است و به عنوان یکی از مسائل مهم در طراحی سایت به آن توجه می کنند. در گذشته نه چندان دور ریسپانسیو بودن زیاد مورد توجه مشتریان و برنامه نویسان نبود ولی به تازگی به عنوان یک امر واجب برای هر سایت قرار گرفته است. امروزه حجم بالایی از بازدید یک سایت  توسط موبایل صورت می گیرد  و اگر شما ساختار سایت متناسب با تلفن های همراه  پیاده سازی نکنید  تفریبا نیمی از مشتریان و بازدیدکنندگان سایت خود را  ناراضی کرده اید . سعی داریم در این مطلب بررسی کنیم که چرا موضوع موبایل مورد توجه طراحان و سئو کاران است.

موضوع موبایل از دو بخش حائز اهمیت بوده و به آن توجه می‌شود. بخش اول نمایش بهتر در موبایل و تبلت برای طراحی سایت و موضوع دوم سئو و یا همان بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو می باشد.
تکنولوژی موبایل باعث شده است که خود گوگل یکی از فاکتورهای مهم در چند سال گذشته را موضوع ریسپانسیو بودن و استفاده از تکنولوژی  Amp عنوان کند و این موضوع آنقدر برای گوگل مهم بوده است که حتی در زمان نمایش سایت ها در بسیاری از موارد موبایل فرندلی بودن سایت را مطرح می‌کند و به کاربر اعلام می‌کنند وب سایت مربوطه جهت نمایش در موبایل بهینه نیست.

گوگل فقط تنها داشتن نسخه موبایل برای یک سایت را مهم نمی داند و از خیلی جهات موبایل را پیگیری کرده است.

سرعت بارگذاری سایت در موبایل:

بیشتر طراحان و مشتریان تنها تمرکز خود را بر روی سرعت طراحی سایت در حالت دسکتاپ قرار داده اند و از موبایل و سرعت لود سایت در آن غافلند. شما می توانید توسط ابزارهای مختلف که خود گوگل نیز آن را داراست سرعت سایت خود را در حالت بازدید برای موبایل مشاهده کنید و حتی ارتقا دهید و توسط این کار امتیاز مثبتی جهت ارتقای سئو دریافت کنید. یه طور کل رعایت فاکتورهای ارتقای سرعت در حالت تلفن همراه کمی سخت تر از سرعت در حالت دسکتاپ می باشد .

ساختار سایت :

ساختار سایت شما نیز باید به بهترین شکل ممکن بر روی گوشی تلفن همراه نمایش داده شود و این اتفاق توسط برنامه نویسی باید رعایت و پیاده شود.

استفاده از amp


یکی از فاکتورهای جدید گوگل برای مبحث seo بحث پیاده سازی تکنولوژی Amp بر روی سایت است و این قابلیت امکان نمایش بهتر و سریعتر از سایت در حالت موبایل را برای کاربران ایجاد می کند. این تکنولوژی مقداری پیچیده و مشکل است و جهت پیاده سازی آن باید توانایی بالایی در برنامه نویسی داشته باشید.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر