طراحی سایت از قدیم تا امروز چه تفاوتهایی کرده است؟

تاریخ: 29 / 09 / 1396

طراحی سایت از قدیم تا امروز چه تفاوتهایی کرده است؟

بحث طراحی سایت مختص به چند سال گذشته نبوده و از مدت‌ها قبل و سالیان دور مشتریان و شرکت ها به دنبال راه اندازی یک سایت بودند ولی مسیر و تکنولوژی این طراحی بسیار متفاوت شده است به حدی که از مسیر اولیه کاملا خارج شده است. در پایین به تفاوت هایی که در چند سال گذشته در بخش طراحی سایت صورت گرفته اشاره می کنیم.

 

ظاهر و قالب سایت :


در گذشته سایت ها به گونه ای طراحی می شدند که ساختار بسیار ساده ای داشتند بدون رعایت بسیاری از مواردی که در حال حاضر به عنوان استاندارد بیان می شود . طراحی سایت در گذشته با هدر بسیار ساده و معمولاً به صورتی بود که تصویر داخل هدر کل فضا را می پوشاند. همچنین معمولاً بیشتر سایت ها به صورت سه ستونه طراحی می شدند که مهمترین اصل مورد توجه قالب بود. اما در حال حاضر معمولا لوگو و هدر به صورتی قرار می گیرد که تمام صفحه را نمی پوشاند و معمولاً قسمتی لوگو و قسمتی منو ها هستند و و همچنین طراحی سایت به گونه‌ای پیش رفته است که کمتر از ستون استفاده می شود و تمام قالب در یک ستون واحد ایجاد می شود.

 

دسترسی پذیری:


در گذشته به دلیل عدم پیشرفت تکنولوژی در تقابل با حال حاضر معمولاً کمتر افرادی دارای گوشی های تلفن همراه هوشمند بودند و به همین ترتیب کمتر وبسایتها با تلفن همراه مشاهده می‌شدند و در اغلب اوقات به کمک رایانه این اتفاق می‌افتد. به همین خاطر بحث دسترسی پذیری عالی برای موبایل و تبلت صورت نمی‌گرفت و به همین ترتیب موضوع ریسپانسیو بودن سایت به طور کل پیاده نمی شد. در حال حاضر به دلیل پیشرفت فوق العاده تکنولوژی و رعایت اصل دسترسی پذیری آسان برای کاربران و همچنین Usability بودن تمام سایت ها به سمت طراحی قالب به صورت ریسپانسیو یا واکنش گرا رفته اند و به گونه ای که حتی گوگل نیز این مورد را به صورت دقیق برای هر سایت مورد ارزیابی قرار می دهد. دیگر کمتر سایتی را می توان مشاهده کرد که نسخه موبایل نداشته باشد. می توان گفت بازدید های صورت گرفته از سایت ها توسط موبایل بیشتر از رایانه است به همین خاطر اکثر افراد و طراحان دسترسی پذیری و سرعت بارگذاری در موبایل را در بسیاری از موارد اولویت کار خود قرار می‌دهند و در راه اندازی پروژه ها به این اصل دقت بالایی دارند. طراحی سایت ریسپانسیو تحولی بسیار نوین برای کاربر پسند کردن سایت بود که مطمئناً در آینده پیشرفت های محسوس تری خواهد داشت.

 

مبحث سئو :


موضوع سئو یا همان ارتقای سایت در گوگل در گذشته زیاد مطرح نبود و به خاطر وجود سایت های بسیار کمتر در مقایسه با حال حاضر معمولاً رقابت در سئو سایت زیاد جدی نبود. ولی امروزه تمام وب سایت ها اولویت اول خود را بعد از طراحی سایت ، بهینه سازی و رسیدن به صفحه اول گوگل قرار داده اند. همچنین رقابت به دلیل وجود سایت های بسیار زیاد به جهت پیشرفت در مشاغل و شغل ها بسیار افزایش پیدا کرده است.

 

کدهای سطح پایین:


در گذشته برای طراحی سایت از زبان های سطح پایین Html استفاده می شد ولی در حال حاضر با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی و زبان برنامه نویسی زبان های برنامه نویسی مانند بوت استرپ جایگزین زبان‌های ساده گذشته شده‌اند. همچنین زبان های برنامه نویسی دیگر نیز در تمام شاخه‌ها پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. Bootstrap خود تحول بسیار سرنوشت ساز برای طراحی سایت به صورت واکنش گرا بود و به گونه ای عمل کرد که در حال حاضر تقریبا همه سایت ها از این تکنیک استفاده می کنند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد بسیاری از تگ های منسوخ html و یا از زبان های برنامه ریزی دیگر از بین رفتند و تگ های جدید که به صورت استاندارد رعایت شده اند جایگزین آنها شده اند.

در گذشته ساختار سایت و همچنین نوع برنامه نویسی تاثیر بسیار خاصی بر روی سایت شما نمی گذاشت ولی در حال حاضر تمام موارد از قبیل ساختار کدها ، بهینه سازی کدها و کد نویسی و بسیاری از موارد دیگر تاثیر مستقیم بر بهینه سازی سایت در موتور جستجوی گوگل دارد.

 

چرا در گذشته توجه کمتری به سئو می شد؟

 

به دلیل وجود الگوریتم های کمتر برای سئو و بهینه سازی یک سایت در گذشته معمولاً بسیاری از سایت‌ها با تولید محتوا و رعایت اصول ساده و همچنین دریافت بک لینک به رتبه های اول در گوگل می رسیدند ولی در حال حاضر با پیشرفته الگوریتم های بهینه سازی رقابت نیز بسیار جدی تر شده است.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر