بررسی فاکتور عمر و سن دامین سایت بر سئو

تاریخ: 1 / 10 / 1396

بررسی فاکتور عمر و سن دامین سایت بر سئو

دامین نیز مانند انسان یک عمر دارد که هرچه این عمر بیشتر می شود اتفاقات متفاوتی بر روی سئو و طراحی سایت آن رخ می دهد. تا به حال بسیاری از فاکتورهای مهم سئو را بررسی کردیم تا اینجا که به فاکتور عمر و سن دامنه سایت Domain age می رسیم. یکی از فاکتورها و عوامل مهم تاثیرگذار بر روی بهینه سازی کلی سایت مدت زمان گذشته از زمان ثبت دامین و مدت بالا بودن سایت است. این عامل آن قدر اهمیت دارد که بعضی از طراحان و توسعه دهندگان را به فکر فرو می برد تا برای ابتدای کار و شروع پروژه از دامنه هایی که در گذشته ثبت شده اند و عمر طولانی دارند استفاده کنند.

 

عمر دامین بر اساس چه استانداردی بررسی می شود؟


عمر کلی دامین از زمان ثبت لحاظ می شود ولی عمر مفید سایت و دامنه از زمان راه اندازی وب سایت و ثبت در موتور جستجو محاسبه خواهد شد.

 

از کجا می توان سن دامین را تشخیص داد؟

 

برای تشخیص سن دامنه می‌توان از Whois استفاده کرد. این سایت اطلاعات کلی هر Domain را در اختیار قرار می‌دهد.

 

عمر دامنه چه تاثیری می تواند بر سئو بگذارد؟

 

همانطور که گفته شد عمر دامین تاثیر بسیار بالایی بر سئو سایت دارد و می توان گفت به دلیل قدمت زیاد تقریبا نصف راه را رفته است و به طور کلی سئو سایت های با قدمت طولانی خیلی اصولی تر و بهتر از سوی سایت هایی که به تازگی راه اندازی شده و دامین های که به تازگی ثبت شده اند پیش می‌رود. البته این اصل از نظر منطقی نیز بسیار درست است و به دلیل اینکه این سایت ها نزد گوگل اعتبار بهتر و بیشتری دارند و مورد اعتماد قرار گرفته‌اند نگاه مثبت تری نسبت به آنها وجود دارد. این اتفاق و این قدرت بالا باعث می شود بعضی طراحان برای شروع کار اقدام به راه اندازی و طراحی سایت بر روی دامنه های با قدمت بیشتر کنند. این را در نظر بگیرید سایتی که سالهاست با کلمه کرج در عنوان و محتوا جایگاه بسیار خوبی دارد و همچنین قدمت و عمر این دامنه بسیار بالاست و از ابتدا نیز در حوزه کرج فعالیت می‌کرده است را در اختیار داشته باشیم و بخواهیم بیزینسی مثل طراحی سایت در کرج بر روی آن راه اندازی کنیم. خب در این شرایط می توان گفت به دلیل چگالی سایت بر روی کلمه کرج احتمال پیشرفت و ارتقا در گوگل نسبت به دامنه ی تازه خریداری و ثبت شده بیشتر است و احتمال اینکه شما با کلمه ای مانند طراحی سایت کرج در رتبه های بالای گوگل و در صفحه اول آن قرار بگیرید بسیار افزایش پیدا می کند. باز هم این اتفاق یک امر طبیعی است چون کلمه کرج چگالی محتوای این سایت است و طراحی سایت کرج نیز بخشی از این چگالی را درخود می گنجاند.

 

آیا دامین با عنوان و محتوای متفاوت ولی با عمر طولانی هم می تواند مناسب باشد؟

 

خب اگر سایت در اختیار دارید که عمر بالایی دارد ولی محتوای تاکنون این سایت هیچ ارتباطی به محتوای سایت تازه راه اندازی شده توسط شما ندارد می توان گفت که تاثیر آن مانند مورد قبلی نیست ولی باز هم نسبت به دامنه تازه راه اندازی شده وضعیت بهتری دارد و به دلیل اینکه Domain Authority و یا همان اعتبار بالاتری نزد گوگل و سایر موتورهای جستجو دارد مورد اعتماد است.

هرچه از عمر یک دامین می گذرد اعتماد گوگل نیز به این دامنه بیشتر می‌شود البته این به شرطی است که این دامنه هم سطح بالایی داشته باشد و همچنین تولید محتوای خوب و لینک های استاندارد دریافت کرده باشد. اگر یک سایت فقط به تنهایی سال‌ها بالا باشد و فعالیت آنچنانی بر روی آن انجام نشده باشد نمی‌توان توقع بسیار بالایی از عمر این سایت داشت.

همچنین موضوع سن این دامنه در موارد دیگر نیز باعث پیشرفت سئو سایت شما خواهد شد. اگر شما از سایتی که قدمت و ماندگاری بسیار بالایی دارد بک لینک دریافت می کنید تاثیر بسیار بالاتری بر روی بهینه سازی بسته سایت خود خواهید گذاشت.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر