بهترین طراحی سایت چگونه شکل می گیرد؟

تاریخ: 6 / 10 / 1396

طراحی سایت

 

مشتری و طراح انتظار و توقع دارد که بهترین و ایده آل ترین طراحی سایت را برای خود انجام دهد ولی باید این را در نظر بگیرد که مجموعه ای از تکنیک ها و رعایت استانداردها به صورت توأمان باعث می‌شود تا یک سایت به بهترین شکل ممکن طراحی شود. فراموش نکنید نمی‌توان بهترین بود ولی به این نکات توجه نکرد.

 

- طراحی سایت ریسپانسیو
امروز حرف اول را در طراحی سایت تکنیک واکنش گرایی یا همان ریسپانسیو بودن سایت می زند. هرچه سایت در موبایل یوزر فرندلی باشد رضایت کاربران و مشتریان موبایلی را بیشتر خواهید داشت. هر چه زمان به پیش می‌رود ویزیتور یا همان مشتریان رایانه‌ها کمتر و ویزیتور های موبایلی بیشتر خواهد شد. پس در نظر گرفتن چشم انداز سایت خود برای کاربران موبایل را اولویت اول قرار دهید.

 

- page speed

شاید شما بهترین و زیباترین سایت را با تمام امکانات در اختیار داشته باشید ولی کاربران مجبور باشند مدت زمان زیادی را صرف کنند تا سایت شما را بطور کامل مشاهده کنند که این نقطه ضعف بزرگ باعث می‌شود تمام نقطه قوت های شما از بین برود. page speed یکی از مهمترین فاکتورهای طراحی سایت ایده آل محسوب می شود که مستقیما هم با کاربران و هم با گوگل در تعامل بسیار نزدیک قرار دارد‌‌.

 

- قابلیت دسترسی بسیار بالا :
مشتری و بازدید کننده وارد سایت شما می شود و شما مدت زمان مفید ۳ الی ۱۵ ثانیه وقت دارید تا خدمات مورد نظر کاربر را در معرض دید قرار دهید .یعنی با کمترین کلیک از آن امکان بهره گیرد که به این قابلیت بسیار مهم قابلیت دسترسی بسیار بالا گفته می شود. منوها تصاویر و شرح خدمات را به گونه‌ای در معرض دید قرار دهید که هم باعث زیبایی طراحی سایت شما شود و هم باعث Availabilty باشد.

 

محتوای مرتبط :
فراموش نکنید اگر کاربران با کلمات کلیدی خاص وارد سایت شما می شوند ولی شما متن سایت خود را به گونه‌ای تنظیم کردید که ارتباط معنایی و محتوای کامل با کلمه جستجو شده را نداشته باشد به احتمال فراوان بازدید کننده خود را از دست خواهید داد. همچنین توصیه می‌شود برای ورود کاربران به سایت خود از کلمات کلیدی جعلی بهره نگیرید و سعی کنید محتوای شما و همچنین اطلاعات کاملاً متناسب و مرتبط به صفحه سایت شما باشد. برای بیان بهتر است یک مثال محتوای داشته باشیم. اگر کاربری با کلمه کلیدی
طراحی سایت کرج وارد یکی از صفحات سایت شما شود در حالی که این صفحه مختص به این استان نبوده و یا شماره درج شده و محتوای قرار داده شده در آن صفحه مربوط به پیش شماره استانی دیگر باشد. مشتری به محض مشاهده پیش شماره تلفن غیر کرج در صفحه و عباراتی به غیر از کرج و طراحی سایت کرج به صداقت و کارآمدی شما شک می کند و به احتمال زیاد سایت را ترک خواهد کرد.

 

- انتخاب بهترین تصاویر
۵۰% زیبایی یک طرح سایت تصاویر آن سایت می باشد و معمولا به دلیل اینکه این تصاویر به عنوان اسلاید شو و تصاویر بزرگ در صفحه اول نمایش داده می شود اگر این عکس‌ها از کیفیت پایینی برخوردار باشد شما نیمی از طراحی قالب فوق العاده خود را از دست داده اید .

 

- اجتناب از زیاده روی

هم افراط و هم تفریط در هر کاری باعث لطمه رساندن به آن کار می‌شود و و تمام زحمات و هزینه ها را از بین می برد. در طول انجام یک پروژه تحت وب و راه اندازی یک سایت هیچ وقت افراط نداشته باشید و امکانات ، تصاویر ، محصولات و ... را به صورت گیج کننده و به عبارت عامیانه شلوغ و در هم در صفحات سایت خود نگنجانید.

 

از طراحی دیگران الگو بگیرید

از سایت های دیگران و طرح‌های آنها الگو بگیرید ولی به هیچ عنوان کپی نکنید! یک سایت بزرگ و مطرح اعتبار خود را کسب کرده است و اگر شما بخواهید که قالب و طرح خود را کاملا کپی آنها ایجاد کنید هیچ عنوان به پیشرفته مدنظر خود نخواهید رسید. از طرح های دیگران الگو برداری کنید و طرح خود را با استفاده از آن الگو و البته سلیقه شخصی و ایده جدید خود طراحی کنید.

 

سئو را اولویت بگذارید

فرض کنید شما بهترین سایت را از نظر طراحی، سرعت، گرافیک ، تصاویر و نسخه موبایل داریم ولی مشتری و کاربری را از طریق گوگل و موتورهای جستجو دریافت نمی کنید. در این شرایط مراجعه کننده سایت شما تنها خود شما و کسانی هستند که آدرس مستقیم سایت شما را می دانند و شما ۹۰ درصد مشتریان که در گوگل با جستجوی کلمات کلیدی سایت شما و رقبا را آنالیز می‌کنند را از دست می‌دهید. در هر مرحله از طراحی سایت تان اولویت اول و آخر را بر روی ارتقاء سئو سایت خود قرار دهید.

 

صبر را در هر مرحله از طراحی سایت خود لحاظ کنید

در هر مرحله از طراحی سایت و همچنین انجام خدمات سئو سایت زمان و صبر اول را می زنند. عجول نباشید و این را بدانید هیچ کار بزرگی به سرعت انجام نمی گیرد . مگر می شود یک پروژه بزرگ و یک سایت عالی بدون کسب تجربه استراتژی و تبیین هدف و چشم انداز صورت بگیرد؟ کمی صبر کنید مطمئن باشید بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر