خطای 404 چیست؟ راه های برطرف کردن آن چیست؟

تاریخ: 9 / 11 / 1396

 

خطاهای زیادی در زمان طراحی سایت و همچنین بعد از آن به وجود می آید که در این مقاله سعی داریم به بررسی خطای ۴۰۴ در سایت بپردازیم. در ابتدا به تعریف آن پرداخته سپس به نحوه ایجاد این خطاها و در نهایت به راه‌های برطرف کردن آن می پردازیم.

تعریف خطای ۴۰۴

به طور کلی خطای ۴۰۴ در زمانی رخ می دهد که آدرسی در سایت موجود بوده است به هر دلیل حذف شده باشد. البته این به این معنا نیست که همیشه باید تنها با حذف یک صفحه این خطا ایجاد گردد و بعضی مواقع دلیل این اتفاق لینک با آدرس اشتباه است. این خطا معمولاً در زمان طراحی سایت با آدرس دهی اشتباه ایجاد شده و یا بعد از آن و در زمان حذف اطلاعات به وجود می آید.

این خطا چگونه به وجود می آید؟
- آدرس دهی اشتباه در زمان طراحی سایت یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که برای وبسایتها می‌افتد و منجر به تولید ارور ۴۰۴ در سایت می شود. در بعضی مواقع این آدرس دهی ها به تعداد پایین است و به همان نسبت خطاهای ۴۰۴ نیز به تعداد کم به وجود می آید ولی در بعضی از موارد بر اثر اشتباه فنی برنامه نویس و طراح این آدرس ها با تعداد بالا منجر به ایجاد تعداد بسیار بالای خطاها خواهد شد.

- حذف اطلاعات توسط مدیر یکی دیگر از عوامل ایجاد این نوع خطا است. برای مثال یک شرکت طراحی سایت به طور گسترده در سطح ایران فعالیت می کند و همینطور به صورت جزئی تر و در سطح استان ها نیز فعالیت می‌کند. این شرکت طراحی سایت اقدام به ایجاد صفحه ای مجزا برای کرج با عنوان طراحی سایت در کرج می‌کند و بعد از مدتی به صورت خواسته یا ناخواسته این صفحه از سایت آن حذف می شود. از این پس اگر کاربری از طریق گوگل یا با تایپ کردن آدرس صفحه کرج وارد صفحه طراحی سایت در کرج شود با خطای ۴۰۴ روبرو خواهد شد که نشان از حذف این صفحه دارد.

- آدرس اشتباه در زمان تبادل لینک : در بعضی از مواقع نیز ممکن است سایت در زمان لینک دادن به سایت شما به صفحه ای از سایت شما لینک دهد که این صفحه وجود ندارد در این زمان خود به خود ارور ۴۰۴ نیز برای وب سایت شما تولید می شود.

راههای تشخیص :
یکی از راههای تشخیص خطای ۴۰۴ به صورت تجربی و با جستجو در سایت است که توسط کاربران یا خود مدیر مشاهده می شود. یکی دیگر از راه‌های تشخیص بررسی تک تک لینک ها موجود در سایت است که البته اگر این تعداد لینک بالا باشد با مشکلاتی روبرو خواهید شد. اما به نظر بهترین مورد تشخیص این خطاها از طریق وبمستر گوگل است که خود صفحات ۴۰۴ شما را معرفی کرده و روند افزایش آنها را نیز مشخص می کند. این ابزار گوگل یکی از بهترین ابزارهای این موتور جستجوگر محسوب می شود.
بسیاری از مواقع صفحه از سایت حذف می شود ولی این صفحه از طریق جستجو در گوگل برای کاربر نمایش داده می شود که پس از ورود با این خطا رو به رو می شود.

راه های برطرف کردن این خطا

اولین و منطقی ترین راه برای برطرف کردن این خطا ایجاد محتوا و آدرس برای صفحه ۴۰۴ تولید شده می باشد که در این روند شما با تولید صفحه ای مشابه با آدرس منجر می شوید که این صفحه به صورت خودکار به عنوان یک صفحه واقعی در نظر گرفته شود. برای توضیح بیشتر در مثال بالا تصور کنید بعد از حذف صفحه طراحی سایت کرج شما با همان عنوان و آدرس url صفحه ای را ایجاد کرده که از این پس در زمان سرچ کاربران نیز صفحه ای شامل محتوا قابل مشاهده است.

در مواقع ضروری که امکان تولید صفحه با url شما وجود ندارد می توانید توسط ابزار وبمستر گوگل صفحه تولید شده را حذف کنید. البته اگر این تعداد بسیار بالا باشد مطمئناً عواقبی را نیز برای شما در پی خواهد داشت.

پیشنهاد : بهترین راه برای جلوگیری از تولید این خطا پیشگیری می باشد که در زمان طراحی سایت و در زمان مدیریت محتوا سعی کنید این خطا ها تولید نگردد.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر