چه عواملی باعث کاهش بسیار زیاد سرعت سایت می شود؟

تاریخ: 2 / 02 / 1397

 

فرض کنید شما در کرج مدیر یک سایت ارایه دهنده خدمات طراحی سایت در کرج هستید و جایگاه خوبی هم در گوگل دارید . مشتری و بازدید کننده وارد سایت شما می شود و آنقدر منتظر بارگذاری سایت شما می ماند که کلافه می شود! احتمال جذب این مشتری بسیار پایین است چون یا قبل از بارگذاری کامل سایت آن را ترک کرده است و یا دیگر حال و حوصله گشتن داخل سایت شما را ندارد چون می داند چقدر تایم باید بگذارد تا صفحات دیگر باز شود. حالا می توانید اهمیت سرعت سایت را متوجه شوید؟

دو دلیل اصلی این اتفاق :

تصاویر بسیار حجیم و غیر استاندارد:

گاها پیش آمده که خود بنده دقایقی را ضرف کردم تا یک سایت را مشاهده کنم. وقتی پیگیری کردم مشاهده کردم تصاویری در سایت است که برای مثال سایز آن ۱۰۰ * ۱۰۰ است ولی تصاویر با کدهای css  و یا html بسیار کوچک شده است و بارها مشاهده کردم که تصاویری حدودا ۲۰ برابر کوچک شده اند! خب این اتفاق سرعت سایت شما را نابود خواهد کرد زیرا درست است تصاویر کوچک دیده می شود ولی در واقع همان تصویر حجیم در حال بارگذاری است. این اتفاق زمانی تبدیل به فاجعه می شود که اصاویر آن سایت برای مثال ۵ مگابایت حجم دارد! اگر تعداد ده عدد تصویر با این مشخصات داخل سابت شما باشد یعنی کاربر برای بارگذاری صفحات سایت شما باید ۵۰ مگابایت را دانلود کند! این یعنب تمام هزینه های صرف شده برای تبلیغات و طراحی سایت از بین رفته است. تصاویر انتخابی اگر بهینه شوند تاثیر فوق العاده ای بر سرعت بارگذاری وب سایت دارد.

 

تاثیر مستقیم هاست :

دومین دلیل اصلی افت سرعت در طراحی سایت استفاده از هاست نامناسب است. آنقدر این عامل بر سرعت بارگذاری تاثیرگذار است که نمی توان بارگذاری کرد.
چگونه هاست به سرعت سایت کمک می کند؟
بیشتر کاربران از هاستهای اشتراکی استفاده می کنند که منابع به چند سایت به اشتراک گذاشته می شود. اگر مشخصات و امکانات این سرور ایده آل نباشد نباید توقع سرعتی ایده آل هم داشته باشید.
اگر به دنبال بهترین سرعت هستید می توانید هاست و سرور اختصاصی را تجربه کنید که البته به دلیل هزینه های بالا توصیه نمی شود. هاست را با بررسی کامل و از مراکز ارایه دهنده شناخته شده تهیه کنید. تمام موارد سخت افزاری سروری را که در اختیار شما قرار می دهند را با دقت مطالعه کنید و سپس تصمیم بگیرید.

به سرعت بارگذاری سایت توجه ویژه ای داشته باشید که تاثیر مستقیم در جذب کاربر دارد.
.

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر