AMP (Accelerated Mobile Pages) چیست؟

تاریخ: 14 / 05 / 1397

 

AMP

 

AMP یکی از بهترین تکنولوژی ها برای بهینه سازی سایت در موبایل است و کمک شایانی در بهبود دسترسی کاربران به سایت می کند. AMP یک ابزار open source ، مخفف Accelerated Mobile Pages که بیشترین و متمایزترین ویژگی آن بارگزاری بسیار سریع سایت حتی در اینترنت نامطلوب است.گوگل ابزار فرم ورک AMP را در فوریه سال 2016 به هدف بهینه شدن وب سایت ها در موبایل ارائه کرد و نتیجه نهایی آن افزایش سرعت ارائه محتوا با استفاده از کدهای مانند AMP HTML در صفحه در موبایل می باشد که با توجه به جهش بالای استفاده عموم کاربران از تلفن همراه این نگرش گوگل بسیار منطقی و درست است . با توجه به این تفاسیر به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور تمامی وب سایت ها مجبور شوند به سوی طراحی سایت با استفاده از تکنولوژی AMP بروند .شرکت های بزرگی از جمله WordPress.com، Pinterest، APPLE، LinkedIn از این تکنیک بهره می برند.

 

نحوه عملکرد AMP :

 

از آنجایی که افزایش سرعت لود سایت (Website Speed and Performance Optimization) مهمترین هدف AMP است ، پس این ابزار با حذف یک سری از کدها و تگ هایی که باعث افزایش زمان بارگزاری سایت می شود و علاوه بر آن استفاده از تگ‌های خاصی از html این امکان را برای سایت فراهم می کند. سیاست این تکنولوژی به گونه ای است که ابتدا تمام صفحه سایت بارگزاری شده و در نهایت المان های دیگر مانند فیلم یا تصویر لود می گردد.شاید برای بعضی افراد سو تفاهم پیش آمده است که آیا AMP همان responsive است ؟ در پاسخ باید گفت که این دو کاملا مباحث مجزایی هستند .

 

مزایای AMP  چیست ؟ چرا AMP را در طراحی سایت خود لحاظ کنیم؟

ما در اینجا با بیان دلایل منطقی شما را متقاعد خواهیم کرد:

 

- افزایش بسیار عجیب سرعت لود سایت : شاید باور کردنی نباشد ولی باید گفت که تکنولوژی AMP باعث بارگزاری سایت در یک چشم به هم زدن می شود!

 

- بهبود سئو : به کمک AMP و به دلیل افزایش سرعت سایت که خود یکی از عوامل مهم در ارتقا سئو است ، می توان انتظار داشت بهبود سئو یکی از هدایای AMP به ما باشد. سئو سایت در موبایل بحثی است که امروزه بسیار مطرح می گردد.

 

- دسترسی پذیری فوق العاده برای مشاهده کنندگان در موبایل : AMP بهترین نمایش و دسترسی را با حذف المان های اضافی برای کاربران فراهم می کند که این باعث رضایت کاربران و در نهایت رضایت گوگل می شود. رعایت این تکنیک باعث می شود تجربه کاربری (UI) بسیار رضایت بخشی را برای سایت خود رقم بزنید.

 

محدودیت های AMP

- مهمترین چالش و شاید محدودیت در استفاده از AMP ، محدود بودن در استفاده از کدهای css و java script است که البته این امر بسیار منطقی است چون بیشترین زمان برای لود یک سایت توسط همین کدها گرفته می شود.

 

طراحی سایت در کرج رایان وب این خدمت را برای دوستان و مشتریان عزیزی که قصد دارند از تکنولوژی AMP برای وب سایت خود استفاده کنند به صورت کاملا حرفه ای و بهینه انجام می دهد.

 

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر