گوگل وبمستر چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ: 7 / 04 / 1401

وبمستر تولز گوگل یکی از بهترین ابزارهای رایگان گوگل است که کمک خوبی برای طراحان سایت و سئو کاران است. Webmaster tools ابزاری فوق العاده کاربردهای بسیاری دارد که در ادامه مطلب آنها را بیان می کنیم.

 

وبمستر گوگل چیست؟

ابزاری رایگان که توسط گوگل جهت مدیریت راحت و کامل صفحات ایندکس شده در گوگل ارایه شده است و توسعه دهندگان وب همیشه از آن استفاده می کنند.

 

کاربردهای وبمستر تولز

 

ایندکس سریع تر سایت

این که چقدر زمان می برد تا یک سایت در گوگل ایندکس شود در اختیار گوگل است و مدت معینی ندارد ولی به وسیله وبمستر می توان سایت را در عرض چند دقیقه در گوگل ثبت کرد . همچنین می توانید صفحات جدید سایت را بسیار سریع و آسان در گوگل fetch کنید تا آن صفحات سریع تر در نمایش جستجو قرار گیرند. هر چه سایت سریع تر ایندکس شود سئو آن نیز زودتر شروع می شود و بازدیدهای بیشتری را خواهد داشت.

 

بازبینی مجدد صفحات

یکی از فواید بی نظیر گوکل وب مستر امکان درخواست بازبینی مجدد صفحات است. برای مثال شما صفحه ای در سایت دارید که قصد دارید عنوان آن را تغییر دهید. بعد از تغییر عنوان همچنان سایت شما با همان عنوان قبلی در گوگل قابل رویت است. با درخواست مجدد بازبینی صفحات می توانید از گوگل درخواست کنید تغییرات جدید را لحاظ کند .


حذف صفحات از نتایج جستجو گوگل

یکی دیگر از کاربردهای خوب گوگل امکان حذف صفحات سایت از نتایج جستجو است . این اتفاق زمانی رخ می دهد که نیاز است یک یا چند صفحه باید به دلایل مختلف حذف شوند . همچنین می توان کل سایت را به طور کامل از گوگل حذف کرد ولی حتما دقت کنید این کار می تواند باعث لطمه های جبران ناپذیری به سئو شود. در حذف کردن صفحات از گوگل بسیار دقت کتید چون ممکن است صفحات بسیار با ارزشی رو از نتایج گوگل حذف کنید.

 

بررسی وضعیت ترافیک سایت

آمار دقیق بازدید سایت یکی از امکانات دیگر گوگل وب مستر است . علاوه بر وضعیت ترافیک سایت وضعیت دستگاه های بازدید کنندگان ، کشور آن ها را نیز می توانیم از طریق وبمستر بررسی کنیم. علاوه بر این شما می توانید وضعیت رشد بازدید سایت را با نمودار در تایم های زمانی مختلف مشاهده کنید.

 

تعداد بک لینک ها

از طریق webmaster می توان تعداد و آدرس بک لینک ها را مشاهده کرد. همچنین می توان کلمات کلیدی که بیشترین تعداد بک لینک را دریافت کرده اند را مشاهده کرد.

 

تعداد خطاهای سایت

شاید بهترین مزیت وبمستر از نگاه سئوکاران بررسی خطاهای سایت است.  گوگل وب مستر کمک می کند تا انواع خطاهای سایت که معمولا در زمان طراحی سایت به وجود می آیند را نمایش دهد تا بتوان آنها را برطرف کرد.

همچنین می توان برای معرفی بهتر و سریعتر آدرس های سایت نقشه سایت را نیز در گوگل وبمستر submit کرد.

 

به تازگی نسخه جدیدی از گوگل وبمستر تولز ارایه شده است.

 


تهیه شده توسط رایان مرکز معتبر طراحی سایت در کرج

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر