تفاوت های کاربردی طراحی سایت با زبان های Php و Asp

تاریخ: 18 / 03 / 1395

تفاوت های کاربردی طراحی سایت با زبان های Php و Asp
 

در این مقاله به بررسی کاربردی طراحی سایت با Php و Aspمی پردازیم. این مقایسه با در نظر گرفتن فاکتورهای مهم طراحی وب سایت لحاظ شده است.

 اولین مورد و شاید مهمترین مورد هزینه طراحی

در طراحی سایت عمدتا Aspبر پایه سیستم عامل ویندوز است در حالی که Php بر اساس لینوکس. خب شکی نیست لینوکس در بیشتر موارد به صورت رایگان مورد عرضه قرار می گیرد ولی در مورد ویندوز معمولا این خدمت شامل هزینه فعال سازی می باشد. از طرفی دیگر این تفاوت قیمت در هاست های لینوکس و ویندوز هم خودنمایی زیادی دارد.
اگر بخواهیم از نظر اسکریپت نویسی و یا همان برنامه نویسی هم مقایسه کنیم به دلیل اینکه php از کدهای باز یا به عبارتی open source استفاده می کند و در خیلی از موارد این کدها رایگان و در دسترس عموم است هزینه پایین تری در طراحی سایت دارد.

محبوبیت

بدون شک طرفداران طراحی سایت با Php یا یادگیری این زبان بیشتر از asp است. به دلیل وجود کدهای رایگان و open source بودن محبوبیت پی اچ پی غیرقابل انکار است. چون سیستم های مدیریت محتواهای محبوب مثل وردپرس و جوملا هم بر اساس Php می باشند این محبوبیت چند برابر است.

سرعت

نظر کارشناسان بیشتر بر این مورد است که سرعت سایت های طراحی شده با Php بیشتر است asp می باشد. چون سرعت اجرای کدهای پی اچ پی بیشتر است. به طور کل می توان گفت سایت هایی که از نظر بازدید و سرعت فاکتوربندی می شوند (مثل شبکه های اجتماعی) از Php استفاده می کنند. فیس بوک از جمله این سایت های اجتماعی است.

پایداری

می توان گفت که این دو زبان برنامه نویسی از نظر پایداری تفاوت چندانی ندارند و هر پایدار می باشند .

عملکرد

PHP معمولا تحت لینوکس، آپاچی است که همین باعث سریع تر بودند سرعت ارتباط دارد و ASP.NET معمولا تحت ویندوز، IIS . یکی از دلایل برتری Php بر Asp ،عملکرد بهتر فایل های سیستمی لینوکس می باشد.

پشتیبانی و رفع اشکال

به دلیل اینکه اسکریپت های رایگان و عمومی پی اچ پی در دسترس همه در محیط وب است می توان گفت که در صورت بروز مشکل پشتیبانی Php راحت تر است.

ابزارهای کد نویسی

برنامه نویسان پی اچ پی بیشتر برای کدنویسی از Dreamweaver و phpdesigner استفاده می کنند .

برنامه نویسان ای اس پی بیشتر برای کدنویسی از Microsoft Visual Studio استفاده می کنند .

آسانی در یادگیری و طراحی

Php بسیار ساده تر از ASP.NET در یادگیری می باشد زیرا کدهای آن و روتین برنامه نویسی بسیار ساده ای برای آن در نظر گرفته شده است حال آنکه برای کار با ASP.NET می بایست از زبان برنامه نویسی C# و یا VB.NET استفاده نمایید که زبان های پیچیره تری هستند.

امنیت

از نظر امنیت هر دو ایمن هستند و تقریبا این موضوع فقط به حفره های موجود در کدنویسی بستگی دارد.

 

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر