نقش هاست در سرعت و کیفیت طراحی سایت

تاریخ: 16 / 11 / 1395

اطلاعات و فایل های سایت شما پس از طراحی سایت در محیطی به نام هاست یا سرور قرار می گیرد تا در دسترس عموم باشد. بنابراین ، باید این محیط از چندین جهت مناسب انتقال و قرار گرفت فایل های سایت شما باشد. برخی از فاکتورهای مهم در انتخاب هاست امنیت و سرعت آن است که در ادامه به آنها بیشتر اشاره خواهیم کرد.

در ابتدا به بررسی انواع هاست به طور خلاصه می پردازیم:

 1) سرور اختصاصی: (Dedicated Server)

 2) سرور مجازی : (Virtual Private Server – VPS)

 3) هاست اشتراکی(هاست شخصی)

به زودی مقاله ای در مورد تفاوت و مزایای هر کدام از سرورهای بالا در سایت قرار می گیرد.

در سرور اختصاصی به دلیل بالا بودن امکانات سخت افزاری ، پهنای باند بسیار عالی و فضای بسیار زیاد سرعت بارگذاری سایت نیز بسیار بالا خواهد بود.

در سرور مجازی ، به عبارتی سرورهای اختصاصی به تعداد کمی سرور دیگر تقسیم می شوند و در اختیار وب سایت قرار می گیرد. درست است که سرعت بارگذاری به حد اختصاصی نیست ولی بسیار بالاتر از هاست اشتراکی می باشد.

در سرور استراکی یک سرور اختصاصی به تعداد نسبتا زیاد هاست کوچکتر تقسیم شده و برای طراحی سایت در اختیار کاربران قرار می گیرد. بدیهی است سرعت در اینجا قابل مقایسه با هاست های بالا نیست.

نقش موقعیت سرور در سرعت سایت:

محلی که سرورها در آنجا قرار می گیرند به عنوان موقعیت سرور مطرح می شود. این سرورها در کشورهای مختلفی قرار دارند و زمینه طراحی سایت ، آمار بازدید و موقعیت بازدیدکننده انتخاب می گردند.

برای مثال وب سایتی که در ایران فعالیت و بیشترین بازدید کننده را از کشور خودمان دارد بهتر است از سرورهای داخل استفاده کنند. این کار را در نظر بگیرید زمانی که کاربری از ایران به سرور شما در همین کشور متصل می شود فاصله زمانی برای رفت و برگشت اطلاعات کمتر از حالتی که هاست خارج از کشور باشد می شود. از این رو دریافت اطلاعات و در نتیجه سرعت سایت بالاتر می رود.

در نقطه مقابل اگر کاربران سایت شما بیشتر از خارج از کشور باشند باید سروری از خارج تهیه کنند که دسترسی آنها به سرور های خارج بهتر و سریع تر خواهد بود و در نتیجه سرعت بارگذاری برای آنها بهتر خواهد بود.

پس باید در نظر گرفت که کاربران بیشتر از چه منطقه ای از سایت شما بازدید می کنند. پس از طراحی سایت به دنبال هاستی مناسب برای همه کاربران باشید یا حداکثر کاربران.

 

البته بعضی وب سایت های پر بازدید از چند هاست در نقاط مختلف استفاده می کنند تا سرعت را برای همه مخاطبین بالا ببرند.

 

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر