انتقال اطلاعات در شبکه های کامپیوتری و در نصب شبکه

تاریخ: 2 / 12 / 1395

هدف اصلی ایجاد شبکه های کامپیوتری که یک سازمان را به سمت نصب شبکه سوق می دهد، سهولت در انتقال اطلاعات و اشتراک منابع می باشد. حال بحث مهم در زمینه شبکه های کامپیوتری چگونگی انتقال اطلاعات بر روی رسانه های انتقال است. رسانه های انتقال که در هنگام راه اندازی شبکه مورد استفاده قرار می گیرد مثل: سیم، کابل، امواج رادیویی و ماهواره ای می باشد.

در هر یک از این کانال های ارتباطی دستگاه های گیرنده و فرستنده ای وجود دارد که از متد و روش هایی خاص برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند. این انتقال در دنیای وب توسط طراحی سایت صورت می گیرد.


پارامتر های مورد بحث انتقال اطلاعات در شبکه های کامپیوتری

مد انتقال: به تعداد بیتهایی که در رسانه انتقال به صورت همزمان ارسال می شود را مد انتقال گویند که در این مد، ارسال اطلاعات به دو حالت صورت می گیرد.

    ارسال به صورت سریال (Serial) در این روش بیتها به صورت تک به تک و پشت سر هم بر روی رسانه انتقال عبور می کنند. در این روش ابتدا و انتهای هر بیت با علامت هایی خاص به نام بیت شروع و بیت پایان علامت گذاری می شوند که جهت کنترل بیت ها کاربرد دارد.
    ارسال بیت ها به صورت موازی (Parallel) در این روش تعدادی بیت از تعدادی کانال انتقال به صورت موازی انتقال می یابند. در روش ارسال موازی به طور پیش فرض 8 بیت معدل یک بایت برای انتقال در هر کانال در نظر گرفته شده.

همزمانی یا غیر همزمانی: توانایی کامپیوتر ها در انتقال و دریافت اطلاعات متفاوت است به صورتی که برای مثال می توان گفت کامپیوتر فرستنده توانایی دارد میزان اطلاعات زیادی را در واحد زمان ارسال کند حال آن که کامپیوتر گیرنده توانایی دریافت اطلاعات ارسال شده را با سرعتی معادل سرعت کامپیوتر فرستنده ندارد. یعنی سرعت دریافت کمتری داشته باشد. در این صورت برخی از اطلاعات در شبکه از بین می رود.

در همزمانی یا غیر همزمانی اطلاعات در هر رو روش ابتدا اطلاعات به کدهای دودویی تبدیل می شوند سپس به صورت رشته ای از اطلاعات ارسال می شوند.

جهت انتقال اطلاعات: جهت انتقال اطلاعات در شبکه به سه روش اتفاق می افتد:

 1) ارسال یک طرفه مثال: رادیو و تلویزیون

2) ارسال دو طرفه غیر همزمان مثال: فرستنده گیرنده های بی سیم

3) ارسال دو طرفه همزمان مثال: تلفن


سیگنال اطلاعات

مفهومی را که به انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر و همچنین یک سری پالس ها در رایانه اشاره می کند سیگنال می نامند.

سیگنال های اطلاعات به دو صورت دیجیتال و آنالوگ است.

سیگنال های آنالوگ شبیه به موج هستند. یعنی در زمان های مختلف مقدار متفاوتی دارد و مقدار قبلی با مقدار جدید مشابه نیست.

در سیگنال های دیجیتال دو ارزش عددی 0 و 1 نشان دهنده شکل سیگنال است. در واقع در واحد زمان تنها دو ارزش عددی موجود است که یا 1 است یا 0. مثالی ملموس می توان به وضعیت لامپ اشاره کرد که و حالت خاموش و روشن دارد.


نویز

از جمله مشکلاتی که در راه اندازی و نصب شبکه رخ می دهد نویز می باشد.

نویزعامل مخرب سیگنال است که باعث تغیر در شکل سیگنال می شود و موجب تخریب اطلاعات و اختلال می شود.

عوامل ایجاد نویز: حرارت، القا و هم شنوایی است.

روش های مختلفی برای جلوگیری از ایجاد نویز وجود دارد.

 

مقالات ما را در سایت دنبال کنید.

 

نویسنده: شیدا اسلامی فراز

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر