نقش سرورهای ایران و خارج از کشور در طراحی سایت

تاریخ: 10 / 02 / 1396

به طور کلی بعد از طراحی سایت ، بسیاری از افراد درگیر انتخاب هاست و سرور می شوند. جدا از بحث مقدار فضا ، پهنای باند و ... طراحان سایت به بحث انتخاب محل سرور توجه ویژه ای دارند.

در اینجا به بررسی سرورهای داخل و خارج و نقش آن در طراحی وب سایت می پردازیم .هاست های خارج از کشور معمولا دارای پهنای باند بیشتر هستند و تعرفه های آنها پایین تر است. ولی هاست های داخل پهنای باند کمتری را نسبت به خارج از کشور ارایه می دهد و تعرفه نیز بالاتر است‌ .
سرورهای خارج از نظر سرعت برای کاربران خارج از ایران که از سایت شما بازدید می کنند بهتر است ولی برای کاربران ایرانی این سرعت کمتر است. سرورهای ایران از نظر سرعت برای بازدید کننده ایرانی بهتر است چون سرورها در داخل کشور است. به مثال زیر توجه کنید.

کاربر تهرانی عبارت طراحی سایت در تهران یا طراحی سایت تهران را در گوگل جستجو می کند و سایت شما را باز می کند. اگر سرور شما در داخل کشور باشد و این سرور در تهران نیز قرار داشته باشد این یوزر تهرانی در سریع ترین زمان ممکن سایت شما را بازگشایی و مشاهده می کند.
همچنین کاربری دیگر نیز عبارت مشابه مانند طراحی وب سایت در کرج را جستجو می کند و سایت شما را باز می کند. از آنجایی که سرور شما در تهران است و فاصله این دو استان آنچنان زیاد نیست پس سرعت بارگذاری برای او نیز بالاست.
حالا نقطه مقابل را در نظر بگیرید . کاربری شما را با عبارت طراحی سایت در تهران جستجو می کند و هاست شما در خارج است. بازدید کننده باید منتظر ارسال درخواست به سرور و دریافت اطلاعات از خارج شود. پس به راحتی می توان تشخیص داد که هاست ایران برای ایرانی و هاست خارج از کشور برای بازدیدکننده بیرون از ایران بهتر است.

از طرفی دیگر اگر اینترنت کاربر ملی باشد دسترسی به سایتهایی که در خارج از کشور سرور دارند نخواهد داشت. طراحی سایت خود مسله مهم و حساسی است ولی مدیریت مواردی مانند انتخاب هاست نیز مکمل کار طراحی سایت شما خواهد بود.

 

 

نویسنده : مهندس امیر نوریمقالات دیگر